5 Temmuz 2010 Pazartesi

Şimdi oldu; "Rezerv Lig"

Yıllardır istediğimiz Rezerv Lig uygulaması yürürlüğe girdi.Geçen sezon A2 Ligi olarak dizayn edilen lig bu sene istenilen hali aldı.

Yeni düzenin en önemli avantajları yaş sınırı olmaması ve 2 tane yabancı oyuncunun oynatılabilecek olması.6+2+2 uygulamasının getireceği yararlar arasında bu yabancı konusunada değinmiştim.Beklediğim gibi oldu.Yani artık "potansiyelli" genç yabancıları kadroya kazandırıp,rezerv takımınızda gelişimine katkıda bulunabilecek ve ondan yararlanmanın yollarını arayabileceksiniz.Kulüplerin planlamasını "doğru" yaptığı,işi "ciddi" tuttuğu taktirde Türk futbolundaki en önemli atılımlardan birisi gerçekleşmiş olacaktır.

Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği ve Futbol Genel Direktörlüğü'nün uzun süren çalışmaları sonucunda hazırlanan Gelişim Ligleri Statüsü, TFF Yönetim Kurulu'nun onayı ile yürürlüğe girdi.
Statü, TFF tarafından düzenlenen Bölegesel Gençlik Geliştirme Ligleri, Akademi Ligleri ve A2 Ligi'nde 2010-2011 sezonunda uyulması gereken prosedürü içeriyor. Statüye Coca Cola Akademi Ligleri'ne U17 ve Bölgesel Gençlik Geliştirme Ligleri'ne de U16 yaş kategorileri eklendi ve müsabaka sistemi yeniden düzenlendi.

A2 Ligi'nde üst yaş sınırı kalktı


Yeni statüde en önemli değişiklikler, A2 Ligi ile ilgili uygulamalarda yer alıyor. Türk Futboluna farklı bir açılım sunma hedefiyle geçen sezon başlatılan A2 Ligi'ne yeni sezonda Turkcell Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig'de bulunan kulüpler 01.01.1992 ve daha önceki tarihlerde doğmuş oyuncularıyla katılabilecek.
Ayrıca kulüpler, A2 Ligi maçlarında futbolcu uygunluğu kriterlerine uymak şartıyla 19 yaşından büyük en fazla 2 yabancı futbolcu da oynatabilecek. Statüde yer alan bir diğer değişiklik kapsamında da; alt yaş kategorisindeki bir futbolcu sezon içerisinde A2 Ligi'nde oynadığı takdirde, aynı sezon tekrar alt yaş kategorisindeki müsabakalara katılamayacak.

Maçlar doğal çimde ve Pazartesi günü yapılacak


Yeni statüye göre A2 Ligi müsabakaları sadece doğal çim sahalarda oynanabilecek.
A2 Ligi'nin maçlarının günü de TFF Yönetim Kurulu'nun kararı ile değişti. Eski statüye göre Salı ve Çarşamba günleri oynanan A2 Ligi müsabakaları, bundan sonra Pazartesi günleri oynanacak. Bu sayede kulüplerin "A" takım teknik sorumlu ve antrenörleri, A2 Ligi'nde oynayan futbolcuların performanslarını bizzat takip edebilme şansına sahip olabilecek. A2 Ligi, yapılan bu değişikliklerle, katılan profesyonel takımlar için bir rezerv lig niteliğine kavuşturulmuş oldu. Kulüpler "A" takım kadrolarında oynatamadıkları futbolcularını bu ligde oynatarak, futbolcularının müsabaka eksiğini kapatma, tecrübe kazanmalarını sağlama ve bu futbolcuların performanslarını müsabaka ortamında değerlendirme fırsatına kavuşmuş olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder